Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Samorządowe Przedszkole "Leśne Zacisze" w Piotrowicach

Poradnik dla rodzica

Mamo ! Tato ! Idę do przedszkola, czyli jak pomóc dziecku rozpocząć naukę w przedszkolu.

Przekroczenie progu przedszkola to dla wielu dzieci i rodziców trudny moment.  Płacz dziecka przy rozstaniu z rodzicem jest naturalną reakcją na nową, trudną (czasem nie do końca zrozumiałą) dla dziecka sytuację. Jak ułatwić maluszkowi pokonanie trudności adaptacyjnych?

Zadbaj o budowanie klimatu akceptacji i pozytywnego nastawienia do przedszkola

Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.

Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu – jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.

Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent "za odwagę".

Pozwól dziecku zabrać do przedszkola ulubioną maskotkę, zabawkę, przytulankę.

Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po powrocie do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu – to powoduje niepotrzebny stres.

Powiedz dziecku, kiedy go odbierzesz: Powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po podwieczorku/po obiedzie”. To dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA.

Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że maluch płacze.  Gdy dziecko zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawiania swej pociechy w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje stres.

Tłumacz dziecku, że reguły obowiązujące w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię.

Wszystkie wątpliwości lub pytania kieruj do nauczyciela

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny